Wydarzenia

5 maja Dzień Walki O Godność Osób Niepełnosprawnych

Przykre, że w dzisiejszych czasach szalonego postępu w każdej dziedzinie naszego życia, zdobywaniu innych planet, nadal utrzymuje się pojęcie ,,Walka o godność Osób Niepełnosprawnych" Walka to zmaganie się z problemami dnia codziennego co wymaga wielkiego wysiłku. Trudno pojąć, zeby osoba pokrzywdzona przez los musiała stale przedzierać się przez gąszcz przeszkód i niezrozumienia by móć normalnie żyć w społeczeństwie.

Forum Lokalnych Liderów Społecznych

22.03.2022r w Cechowni przy ul. Bojkowskiej w Gliwicach odbyło się Forum Lokalnych Liderów Społecznych. Celem spotkania było podsumowanie całorocznych działań Miasta Gliwic w obszarze inicjatyw społecznych i współpracy pomiędzy radami i opp, które mają służyć mieszkańcom Gliwic. Prezydent Gliwic Adam Numann dużą część swojego wystąpienia poświęcił pomocy uchodzcom wojennym z Ukrainy i podziękował GODS za włączenie się w pomoc.

Spotkanie opłatkowe

Tegoroczne spotkanie opłatkowe po dwuletniej przerwie spędziliśmy w miłej i ciepłej stmosferze, spiewając kolędy wturójąc grupie śpiewaczej ,, Sami swoi" którą prowadzi Monika Bukowińska. Jola i Jacek Oczko postarali się o słodki poczęstunek, Grupa manualna Małgosia Bonarek, Marysia Podolska, Dorota Labus, którą prowadzi Bożenka Pawłowska przygotowały kartki świąteczne i wystrój sali. Klara Nowicka i Marysia Olczyk czynnie włączyły się do przygotowania naszego spotkania.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszym spotkaniu :)

Andrzejki

Andrzejki - wieczór wróżb. Marysia Olczyk przygotowała na ten dzień wiele atrakcji. Były wróżby,

zagadki, ruletka szczęścia. Spędziliśmy czas w miłej i wesołej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku.

Moje podróże z esperantystami

Drugie spotkanie z cyklu ,,Moje podróże" Tym razem Małgosia Bonarek i Józio Ptasznik pokazali nam ciekawe zabytki dolnośląskie w Legnicy, Świdnicy i Bolesławcu, które zwiedzili w czasie 70 Kongresu Esperantystów w Legnicy.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Na spotkaniu integracyjnym 9.11.21. przed Świętem Niepodległości spotkaliśmy się na wspólnym śpiewaniu piosenek patriotycznych. Monika Bukowińska przygotowała piosenki i grała na pianinie.

Spotkania ,, Moje podróże"

Na kolejnym spotkaniu wtorkowym  Monika i Krzysztof Bukowińscy zaprezentowali nam swoj trzytygodniową podróż lądem i wodą przez północni wschodnie tereny kraju, gdzie od wieków mieszkają  razem wyznawcy katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i wyznawcy religii muzułmańskiej. Kościoły, synagogi, cerkwie i meczety wkomponowane w piękny krajobraz rzek, jezior i bogatej dziewiczej przyrody stanowi bogactwo turystyczne tych terenów. Atrakcją spotkania była degustacja słodkiego deseru kuchni żydowsiej  Cymes składającego się z warzyw, owoców, bakalii i miodu, która wchodzi w skład wieczerzy szabatowej. 

Spotkanie integracyjne

19.10.21r. w obecnej siedzibie naszego Stowarzyszenia przy ul. Studziennej 6 odbyło się spotkanie z Panią psycholog Natalią Szarapow. Temat spotkania ,, Psychologiczne ABCD - jak zadbać o siebie i zrozumieć innych" Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem jak każde spotkanie z Panią Natalią.

WIELKANOC 2021

DZIEŃ KOBIET

Planowane wycieczki ,,SON" w miesiącach sierpień i wrzesień.

22.08.2020r.   Świętochłowice - Muzeum Powstań Śląskich

                     Katowice - Muzeum Organów Śląskich

                    Bujaków - Ogród parafialny przy Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki

                                          Środowiska Naturalnego.

12.09.2020r.  Koniaków - Izba Pamięci Marii Gwarek

                   Pszczyna - Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego

                  Zabytkowy Park Pszczyński

   Zgłoszenia pod nr tel: 697 688 590

Powołanie do Miejskiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych

 Miejska Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych to organ opiniotwórczo- doradczy. Zakres działania określa ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Zakres działania:

- integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych

- realizacja praw osób niepełnosprawnych

- opiniowanie projektów na rzecz osób niepełnosprawnych

- ocena realizacji projektów

- opiniowanie projektów,  uchwał i programów przyjmowanych przez radę miejską pod kontem skuteczności dla osób niepełnosprawnych.

GALA WOLONTARIATU 2019

Dyplomy 12 grudnia 2019 roku otrzymało 22 wolontariuszy. W gronie uhonorowanych znalazły się osoby z naszego Stowarzyszenia, które bezinteresownie wspierają osoby starsze, z niepełnosprawnościami, wsparcie osób chorych z afazją, prowadzenie trzech grup śpiewaczych, w których uczestniczy 45 seniorek i seniorów, udział w zbiórce na rzecz Hospicjum, organizację spotkań integracyjnych,tematycznych i rekrwacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Jubileusz 25-lecia ,,SON"

 Jubileusz 25-lecia ,,SON" odbył się dnia 15.10.2019r w auli Młodzieżowego Domu Kultury  w Gliwicach . Na uroczystość przybyli zaproszeni goście organizacji z którymi współpracujemy. Uroczystosć rozpoczęła się Konferencją :

-25 lat póżniej  -  wygłosiła inż Monika Bukowińska

- Wsparcie dla osób chorych z afazją na przykładzie Sekcji Afazja w Gliwicach  - wygłosiła

    dr Małgorzata Szalińska - Otorowska

- Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami  - wygłosiła mgr Elżbieta Wawrzynek

Naszą uroczystość uświetniła swoim występem Pani Annabella Conti. Po części oficjalnej nasi zaproszeni goście i członkowie naszego Stowarzyszenia przy poczęstunku i wspólnej rozmowie miło spędzili czas.

 

 

Wolontariusz Roku 2017

Dzień Wolontariusza 2017 - GALA

Kolejny raz doceniona została praca naszych Wolontariuszy na rzecz społeczności nie tylko Gliwic ale naszego regionu. 13.12.2017 r. w Kinie Amok odbyła się 15 Gala Wolontariusza Roku. Wśród nagrodzonych jest również nasza koleżanka Małgosia Bonarek, która oprócz pracy w Zarządzie SON ,od lat pracuje z ludzmi starszymi niosąc im pomoc w domu.Małgosia również  bierze udział w zbiórkach na rzecz rozbudowy Hospicjum w Gliwicach, oraz ze sztabem ludzi przygotowuje Śniadania Wielkanocne i Kolacje Wigilijne dla bezdomnych i samotnych w Fundacji Wolne Miejsce, poprzedzone kilkumiesięczną pracą przygotowawczą , jak zbiórka produktów żywnościowych na ten szczytny cel.

                        Serdeczne podziękowanie i i gratulacje składa Zarząd i członkowie SON

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Piknik integracyjny

Na terenie Stowarzyszenia Rozwiju Czechowic 2.września odbyl się Piknik integracyjny naszego Stowarzyszenia. Było wesoło choć pogoda nie dopisała .

II edycja konkursu ,,Seniorzy w działaniu"

W dniu 12.09.2017r. w siedzibie naszego Stowarzyszenia odbyło się wręczenie nagród II edycji konkursu ,,Seniorzy w działaniu" zorganizowanego przez Gliwickie Centrum Orgnizacji Pozarządowych. Grupa wolontariuszy działających przy naszym Stowarzyszeniu została nagrodzona w kategorii  Inicjatywa senioralna, za pracę z osobami niepełnosprawnymi oraz udział w wielu inicjatywach społecznych jak: zbiórka na rzecz rozbudowy Hospicjum i aktywny udział w Fundacji ,,Wolne miejsce"

Natomiast koleżanka Kasia Kozioł otrzymała nagrodę w ktegorii Aktywna seniorka .Kasia poświęca swój czas i każdego roku wypełnia zeznania podatkowe naszych członków odprowadzając 1% na nasze Stowarzysznie.       

                                    Serdeczne podziękowania i gratulacje  Zarząd SON

,,Bez Barier "

W dniu 8.06.2017r  grupa naszych członków udała się z rewizytą do Aresztu Śledczego w Gliwicach w ramach programu readaptacyjnego ,,Bez Barier" Program ten ma na celu poprawę sytuacji osadzonych niepełnosprawnych, którzy przebywają w gliwickiej jednostce. Autorem programy jest psycholog działu penitencjarnego szer. Natalia Szarapow . Program ,,Bez Barier" realizowany jest na podstawie zawartego porozumienia i współpracy naszego Stowarzyszenia i Aresztu Śledczego . Pierwszym etapem była wizyta w siedzibie SON Pani Natali Szarapow, która przedstawiła nam specyfikę swojej pracy i historię gliwickiej jednostki penitencjarnej. Drugim etapem byla wizyta naszych członków w A.Ś.Celem spotkania była wzajemna wymiana doświadczeń w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Kwesta na rzecz Hospicjum w Gliwicach

23.06.2017r . nasi wolontariusze już po raz kolejny wzięli udział w zbiórce na rzecz rozbudowy gliwickiego hospicjum . Zbiórka odbyła się w kilku miejscach naszego miasta , między innymi w gliwickim FORUM

Podziękowanie dla naszych Wolontariuszy

Fundacja Wolne Miejsce podziękowała naszym Wolontariuszom za serce,życzliwośc i pracę w organizacji Śniadania Wielkanocnego dla samotnych i bezdomnych . Nasi Wolontariusze biorą udział w wielu akcjach charytatywnych na terenie województwa.

Koncert z okazji Dnia matki

W dniu 25.05 w naszym Stowarzyszeniu odbył się  kameralny koncert dla wszystkich mam z okazji ich święta . Wioletta Marecka - wiolonczela i Ewa Czardybon - flet , umiliły nam spotkanie pięknym wykonaniem utworów znanych kompozytorów .

ŻONKILE - symbol pamięci

Symbolem obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim jest żonkil - kwiat,którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. Żonki jest też symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi,który co roku bukiet żonkili składał w rocznicę powstania pod pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku również  włączyłam się w akcję ,,Żonkile " , wykonałam własnoręcznie na szydełku bukiecik żonkili , które zaniosłam do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Wiosenne dżwierganie

Wiosenne dżwierganie to akcja wspólnego działania na rzecz przestrzeni miejskiej ,zorganizowana przez Stowarzyszenia Gliwic,Zabrza i Pyskowic . Nasze Stowarzyszenie również przyłączyło się do tej kolorowej akcji. Wykonałyśmy 12 kolorowych ptaszków z filcu ,które ozdobiły drzewo w                  Parku Mickiewicza.

JARMARK DLA GLIWICKIEGO HOSPICJUM

Od 31.03 do 2.04 odbył się w Gliwicach jarmark na rzecz hospicjum. U zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta odbyły się liczne atrakcje połączone ze zbiórką pieniędzy na rozbudowę hospicjum .Nasi wolontariusze Małgorzata Bonarek i Józef Ptasznik ponownie zaangażowali się w tą szczytną akcję.

Krokusy i życzenia dla Hospicjum

Nasza koleżanka Wanda Krawczyk  Lider sekcji ,,GRONO" w naszym Stowarzyszeniu, odwiedziła w okresie przedświątecznym Hospicjum w Gliwicach. Zaniosła wiązankę krokusów , które sama wykonała wraz z kartką z życzeniami dla pacjentów i personelu  wykonaną przez nasze członkinie.

Prelekcja

28.03 odbyło się spotkanie z Panią mgr. Natalią Szarapow , która jest psychologiem w Areszcie Śledczym w Gliwicach, gdzie przebywają również osoby niepełnosprawne. Nasza współpraca polegać będzie na cyklicznych spotkaniach w AŚ jak i w siedzibie naszego Stowarzyszenia.

Fundacja ,,Wolne Miejsce "

W 2003 roku Mikołaj Rykowski marynarz, który zamieszkał na Śląsku , poszukiwał ludzi ,którzy pomogą mu w rozbudowie jego restauracji ,, Wioska Rybacka''  znajdującą się w Chorzowie.                    Do Mikołaja zgłosił się Dariusz,który po śmierci najbliższych został sam.  Jego historia i wielu osób również samotnych stała się przyczynkiem do powstania Fundacji ,, Wolne Miejsce '' i szczytnej akcji, która pociągnęła za sobą dziesiątki wolontariuszy,sponsorów i darczyńców.  Co roku organizowane są Wigilie i Śniadania Wielkanocne dla tysięcy osób samotnych i bezdomnych.            W tej szczytnej akcji biorą udział również nasi wolontariusze :                                            Małgorzata Bonarek , Kararzyna Kozioł, Józef Ptasznik.Członkowie naszego Stowarzyszenia również włączyli się przynosząc produkty potrzebne Fundacji. Zarząd Stowarzyszenia ,,SON" składa serdeczne podziękowanie wolontariuszom Małgosi ,Kasi i Józiowi  oraz darczyńcom naszego Stowarzyszenia .  Przed Śniadaniem Wielkanocnym odbywają się spotkania organizacyjne .

Nasi , pozytywnie zakręceni

Zarząd SON , również składa podziękowanie naszemu koledze Józefowi Ptasznikowi  za oznakowanie drogi św. Jakuba . W pracy tej brała udział również nasza koleżanka Małgosia Bonarek. 

Wolontariusze 2016 roku

Wolotariusze uhonorowani w 2016 roku to sześć równorzędnych nagród , a wśród nich nasza Wolontariuszka  Logopeda dr. Małgorzata Szalińska - Otorowska lider sekcji AFAZJA w naszym Stowarzyszeniu. Małgosia od 13 lat prowadzi terapię mowy z osobami , które mają trudność z wysławianiem się na skutek choroby,stresu bądz  po wylewach.  

Mikołajki

6 grudnia Św. Mikołaj wraz z pomocnikami  przybył również do naszego Stowarzyszenia .

Nasze coroczne spotkanie opłatkowe

Podziękowania dla wolontariuszy

W piątek 4.11.2016 r. w gliwickim FORUM Kordynator wolontariatu podziękował  wszystkim wolontariuszom , którzy wzięli udział w corocznym  kwestowaniu  na rzecz   Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach .

W tej szczytnej akcji wzięło  udział 716 wolontariuszy , zebrano 144 032,88 zł 

W tym roku kwestowali również  wolontariusze naszego Stowarzyszenia .

Pliki do pobrania:

COROCZNA KWESTA

Zbiórka na hospicjum

Jak co roku w Gliwicach, na cmentarzach prowadzona jest kwesta na rzecz Hospicjum w Gliwicach.

W tym roku zbiórka pieniężna przeznaczona jest na rozbudowę Hospicjum. 

Członkowie naszego Stowarzyszenia również wzięli udział w tej szczytnej akcji.

Bardzo dziękujemy naszym koleżankom i koledze:
Małgorzacie Bonarek
Zdzisławie Grajcar
Ewie Kluczak
Dorocie Labus
Józefowi Ptasznikowi
za udział i poświęcony czas.