Sekcje

Spotkania integracyjne

Członkowie SON  spotykają się w każdy wtorek od godz:15.30 do 18.30

W czasie spotkań odbywają się prelekcje , odczyty, pokazy filmowe .

Esperanto

Nauka języka ESPERANTO 

Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu w piątki od 17.00 do 18.30

Prowadzący: Przewodniczący Polskiego Związku Esperantystów  Aleksander Zdechlik

 

Psychologiczna

Spotykamy się dwa razy w miesiącu w piątki  od 15.00 do 18.30 na warsztatach, które prowadzi 

Lider: Ewa  Czardybon

Naturoterapia

Relaks,przywracanie harmonijnej równowagi umysłu,ciała i ducha poprzez terapię naturalną.

Spotykamy się dwa razy w miesiącu w piątki od 15.00 do 18.30

Lider: Ewa Łącka

Kultura

Spotykamy się w każdy czwarty piątek miesiąca . Rozmawiamy o wspólnie przeczytanej książce, poezji, sztuce teatralnej.

Spotkania prowadzi Lider: Monika Bukowińska

Sekcja GRONO

Sekcja AFAZJA

Stałe spotkania w każdą ostatnią środę miesiąca w godzinach od 16.00 do 18.00
Lider: Małgorzata Szalińska-Otorowska

Sekcja Integracyjna

Stałe dyżury we wtorki od 17.00 do 18.30
Częste prelekcje, spotkania z lekarzami
Lider: Daniela Machał

Sekcja Chorych na Stwardnienie Rozsiane

Stałe spotkania w siedzibie w czwarte piątki miesiąca w godzinach od 16.30 do 18.30
Lider: Lucyna Nabielec

ODESZŁA OD NAS

27.sierpnia 2019r. odeszła mgr. Irena Jaśniok, psycholog współtworząca Sekcję ,, AFAZJA" ,nasza Przyjaciółka i koleżanka z sekcji. Irena od kilkunastu lat poświęcała swój wolny czas na pracę wolontariacką w sekcji dla osób z zaburzeniami komunikacji. Prowadziła ciekawe zajęcia z elementami psychoterapii, ćwiczenia usprawniające funkcje poznawcze itp. Z dużym zaangażowaniem włączała się w rozpoznanie problemów zarówno chorych z afazją, jak ich opiekunów, znajdując czas na rozmowę i profesjonalną pomoc. Dokumentowała naszą działalność prowadząc systematycznie konspekty z zajęć.Irenko zostaniesz w naszej pamięci wraz z nieodłącznym uśmiechem na twarzy !

Esperanto- Sumoo

2.06  w siedzibie naszego Stowarzyszenia przewodniczący Związku Esperantystów w Gliwicach Stanisław Mandrak , wręczył naszej koleżance Krysi Rutkowskiej dyplom za znakomity rezultat w Esperanto - Sumoo

Trudne sprawy

Sekcja GRONO zrzesza rodziców dorosłych dzieci z niepełnosprawnością od urodzenia. Rodzice ci kilka lat temu zabiegali o zorganizowanie dla swoich dzieci całodziennego domu opieki, kiedy sami już tym obowiązkom nie podołają ,ze względu na wiek lub chorobę. Rodzice tych dzieci nie mogą wyjechać na leczenie czy choćby wypocząć ,ponieważ nie ma się kto dziećmi zaopiekować. Potrzebna jest pomoc specjalistyczna . Niestety władze miasta nie potrafią pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Jest wiele przykładów na dobre funkcjonowanie takich domów w Polsce. Stowarzyszenie nasze zwracało się z prośbą do Władz Miasta ,Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych o rozwiązanie tego problemu z mizernym skutkiem .Rodzice są chętni z pełnym zaangażowaniem włączyć się do pracy i  pomóc.

Projekcja filmu.

24.02 oglądaliśmy film produkcji libańskiej pt. ,,Anioł". Ciepła opowieść o społeczności małego libańskiego miasteczka , gdzie wszyscy się znają, mają swoje dziwactwa i grzeszki. Ghadi niepełnosprawny syn nauczyciela muzyki, jako Anioł zmienia życie mieszkańców, którzy w niego uwierzyli

Lingua esperanto

Do naszej grupy początkujących esperantystów dołączyła kolejna osoba . W miłej, kameralnej atmosferze pod okiem naszego nauczyciela Olka Zdechlika, uczymy się najbardziej rozpowszechnionego na świecie międzynarodowego języka pomocniczego,  którego twórcą jest Ludwik Zamenhof.